هزینه طراحی ویلا چقدر است؟

در این مطلب که توسط کارشناسان هلدینگ ساختمانی سپنتا تهیه شده است، به بررسی انواع نمای ساختمان ویلایی به همراه عکسهایی از زیباترین خانه های ویلایی تهران میپردازیم. این اهمیت در طراحی نمای ساختمان ویلایی دوچندان است چراکه بیانکنندهی سلیقه و انتخاب صاحب آن و معرف طراح آن بناست. اگر خانه ویلایی شما دو طبقه است، راه پله تأثیر زیادی در نمای کلی خانه دارد. پله به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از این ویلاها به شدت مورد توجه طراحان است و اغلب تلاش میکنند پلکانی طراحی نمایند که ویلا را زیبا و متفاوت جلوه دهد، برخیها راه پلههای گرد را ترجیح میدهند و عدهای نمونههای سه طرفه، مارپیچ و یا نیمدایره را زیباتر میدانند. این راه پله ها به شکل های مختلفی از جمله راه پله گرد و راه پله مارپیچ و غیره طراحی شده اند. تصویر زیر با تاکید بیشتر بر نورپردازی، نشون میده نورپردازی ها یک راه ویژه برای زیباسازی بی دردسر محیط هستن. اگر خانه ویلایی شما بزرگ است راه پله را میتوانید درمرکز آن تعبیه کنید. نام پروژه: طراحی ویلا مشرف معمار اصلی: محمدرضا کهزادی دفتر-شرکت طراحی: mrk office سال اتمام: ۲۰۲۰ آدرس پروژه: ایران، مازندران طبق متن ارائه شده توسط معماران: زمانی که پروژه طراحی ویلا مشرف به ما معرفی شد مسئله اصلی کارفرما اشراف همسایگان داخل شهرک ویلایی به فضاهای درونی ویلا و لنداسکیپ(و استخر) بود.

دیوار شیشه ای شفاف و بزرگ در یک طرف ویک اتاق بزرگ در طبقه پایین با چمن جلویی و استخر خصوصی از ویژگی های منحصر بفرد این ویلا می باشد که با قرار دادن چند صندلی بر روی چمن می توانید از زیبایی خانه و محیط آن لذت ببرید .ویلایL مورد پسند افرادی با سلیقه ی خاص و منحصر به فرد می باشد. بالای سر استخری که با زمین چمن احاطه شده، تراس سرپوشیده ای قرار گرفته که در دنباله فضای بازی و سرگرمی ساخته شده. حتی می توان بر سقف این ویلاها استخری طراحی کرد که حسابی از فضای بام این ویلاها استفاده شود. از این سبک معمولا برای ساخت ویلا ها در طبیعت سرسبز استفاده می شود. افرادی که دارای سرمایه زیادی می باشند، بیشتر علاقه مند به ساخت و یا خرید خانه های دوبلکس هستند، چون در این خانه ها نیاز به هزینه زیاد در ساخت و طراحی دارند و هر کسی توان پرداخت این هزینه ها را ندارد. چرا که در کشور ما اکثر ویلاها بزرگ و با متراژ بالا است و اکثر مردم بر این باورند که حتما باید متراژ ویلاها زیاد باشد.

در این مقاله سعی میکنیم یک نگاه درست به طراحی ویلایی که شما برای ساخت در نظر دارید، طراحی داخلی ویلای دوبلکس مدرن … اما اگر فضای کمتری دراختیار دارید، بهتر است که آن را کنار دیوار قرار دهید. آنچه در تعریف ویلاهای دوبلکس مطرح میشود این است که ممکن است برای دسترسی به بخشی از قسمتهای ویلا نیاز به عوض کردن طبقهها باشد، به بیان بهتر هر آنچه در ویلا وجود دارد در یک سطح قرار نگرفته و برخی بخشها در دیگر طبقات جای خوش کردهاند. خانه دوبلکس نوعی از معماری داخلی ساختمان است و دو طبقه داخلی آن که ممکن است دیوار به دیوار هم بوده و یا بالای یکدیگر ساخته شده باشند، به وسیله یک راه پله داخلی به یکدیگر اتصال پیدا می کنند و ضمن ایجاد نمای زیبا و شیک، فضای داخلی گسترده تری را فراهم می آورند. راه پله های فلزی متداول ترین نوع هستند، با وجود این که از راه پله ساده در این ویلا دوبلکس استفاده شده، ولی انتخاب رنگ ها به قدری دقیق و هنرمندانه صورت گرفته که آنچه در نگاه اول می بینیم بنظر ستودنی میاد. نما و پلان این ویلا ها به سبکی باز طراحی می شود و زمانی که آن را از بیرون نگاه می کنید بسیار چشمگیر و جذاب می باشد.

شاید علاقه بسیاری از افراد به خانه دوبلکس، به دلیل راه پله های جذاب و مدرن می باشد. در ویلاهای تریبلکس به دلیل ارتفاع بیشتر میتوان چشمانداز و منظرههای بیرون را بهتر مشاهده کرد و ساعتها از دیدن دریا و جنگل لذت برد. مثلا اینکه درختان میوه بهتر هستند یا بی ثمره و زینتی، گیاهان و درختان زیبا و کمیاب یا فقط در هر نوع درخت و گیاه سبز، استفاده از درختان همیشه سبز یا درختان برگ ریز و خزان دار یا تلفیق همه انواع گیاهان و درختان. چنین ویلاهایی که حد وسط ویلای دوبلکس و فلت قرار گرفتهاند به نسبت نوع فلت، گرانتر و از ویلاهای دوبلکس ارزانتر به فروش میرسند. امروزه در شمال کشور ما ویلاهایی ساخته می شود که متراژ زیادی دارند و قابلیت این را دارند که دکوراسیونی لاکچری داشته باشند که این کار با عمل به مواردی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم میسر خواهد بود. ویلای تریبلکس امروزه به ویلاهای مدرن با ارتفاع بیشتر نسبت به ویلاهای فلت و دوبلکس ساخته و شناخته میشوند. نمای داخلی ویلای نیم پیلوت که همان ویلا نیم دوبلکس نیز شناخته میشود به شرح زیر است.

طرح خوب، زیر بنای یک ویلای لوکس و شیک است. در واقع برای لوکس کردن محیط ویلا، نیاز به تهیه وسایل زیبا و شیک و در نهایت نیاز به چیدمان مدرن با وسایل لاکچری می باشد. در ابتدا برای شما یک ویلای لوکس را در نظر می گیریم که مساحتی حدود ۷۱۰۰ متر مربع دارد و ددر واقع در میان باغی سر سبز و زیبا بنا شده است. طراحی ویلا در واقع فضای اقامتی با ویژگی خاص خود است که مرز میان محل سکونت انسان را با طبیعت کم رنگ میکند و در واقع باعث ایجاد پیوند انسان و طبیعت میشود. استفاده از رنگ های شیک و روشن در فضای داخلی این ویلاها، حس آرامش را برای ساکنین این ویلا فراهم می کند. ورودی تزئین شده با شکوه و جلوه ای دلپذیر برای بازدیدکنندگان ایجاد می کند و هر بار که به خانه برمی گردید روحیه شما را بالا می برد. انتخاب مبلمان چند کاره یک ایده درخشان است مبل های کوچک اندازه که با یک میز ساده کوچک در وسط توزیع می شوند بدون ایجاد مزاحمت فضای خالی را در اتاق ایجاد می کنند. فرآیند مرحله ای ویلا شامل چند مرحله از ایده پردازی کانسپت ویلا تا اجرای نقشه های اجرایی ویلا و فاز دو می باشد.

در طراحی دکوراسیون خانه ویلایی هدف استفاده درست از فضاهای داخلی است. باید نیازهای خود و خانواده خود را از ساخت ویلا بسنجید و ببینید چه سبک ویلایی با سلیقه شما همخوانی بیشتری دارد. این ویژگی سبب می شود اغلب افراد علاقه مند ساخت چنین ویلاهایی باشند. بسیاری از طراحان نیز با هم، هم نظرند که به کمک ویلاهای دوبلکس ایدههای شیکتری میتوان اجرا کرد و میتوان از فضایی که در اختیار است حداکثر استفاده را نمود، با نگاهی گذرا به ویلاهایی که در سالهای اخیر ساخته شدهاند به سهولت میتوان این گفته را تصدیق کرد. همچنین سادگی در این نوع نیز وجود دارد ولی باید به صورتی این طراحی انجام شود که از همه ی فضا ها به صورت موثر و مفید استفاده شود و پرتی نداشته باشد. اگر فضا به شما اجازه میدهد، از دو دست مبلمان استفاده کنید، اما در انتخاب نوع مبلمان دقت کنید که فضا برای حرکت به اندازه کافی وجود داشته باشد.

ویلاهای بسیار بزرگ در دل طبیعت که بسیاری از آن ها هیچ سنخیت و هماهنگی با محیط پیرامون خود ندارند. مثلا خانه ای که در زیر می بینید مساحت بسیار کمی دارد به گونه ای که شعاع پلان آن فقط 5 متر می باشد. یک دکوراسیون داخلی که بر اساس اصول اولیه طراحی شده است، احساس راحتی و آرامش اعضای خانواده را به دنبال دارد. همچنین استفاده از مصالح چوبی در نما هماهنگی بیشتری با طبیعت و سبزی اطراف ایجاد می کند و احساس حضور در طبیعت را برای کاربر برجسته می کند. علاوه بر تهیه و چیدمان وسایل لاکچری و شیک، نیاز به تهیه امکانات رفاهی است که، علاوه بر شیک بودن و لاکچری بودن، موجبات آرامش افراد و ساکنین ویلا را باید فراهم کند. انتقال سر و صدا: شاید اولین عیب خانه های دوبلکس این باشد که سر و صدا در آن ها به راحتی انتقال پیدا می کند. این ویلاها را می توان هم یک طبقه و هم دوبلکس و تریبلکس ساخت. در طراحی ویلا یک طبقه ای که در تصویر مشاهده می کنید شما میتوانید ارتباط بین فضای زندگی در داخل و خارج را مشاهده کنید. بعد از ایده یابی ذهنی نوبت به طراحی و ترسیم اولیه می رسد.ترسیم اولیه یا همان ترسیم دست آزاد (sketch ) از واژه ی فرانسوی اسکیس آمده به مفهوم طراحی اولیه است.طراحی اولیه کاملا ابتدایی و پر از عیب و ایراد است ، اما طراحان تمایل دارند ایده های ذهنی هرچند نادرست خود را به روی کاغذ بیاورند.اما به دلیل نداشتن مهارت کافی در استفاده از قلم و کاغذ، نرم افزارهای معماری به دادمان رسیده اند…

خانه های دوبلکس به دلیل دو طبقه بودن و زیر بنای زیادی که دارند، دارای هماهنگی بیشتری در دکوراسیون داخلی می باشند. این راهرو با یک کابینت هندسی شاد که شبیه حرف C طراحی شده، یک کاناپه دو رنگ جیر، قالی زاویه دار و یک میز با طراحی ارگانیک دکور شده. دیوارهای فضای نشیمن را با رنگ سفید نقاشی کنید تا دستتان برای انتخاب مبلمان و سایر دکوراتیوها بازتر باشد. با سایر همسایگان وجه اشتراک دارند. در طراحی داخلی کلاسیک به هیچ وجه به دنبال خلوت کردن و ساده انگاشتن محوطهها نیستیم. به طوریکه که اگر معماری و دکور زیبا نداشته باشند خانه بزرگ هیچ کارایی و زیبایی ندارد.

همین امر بیانگر میزان محبوبیت این نوع معماری میباشد. حال اگر می خواهید بیشتر با فضای بیرونی و داخلی این ویلاها آشنا شوید می توانید تصاویر را مشاهده کنید. تعداد زیادی از ویلاهای فلت در حال بازسازی و تبدیل شدن به نمونههایی با تعداد طبقات بیشتر هستند، شاید گران شدن زمین را بتوان مهمترین دلیل برای بازسازی ویلاهای فلت دانست. به عنوان نمونه برخی از ویلاهایی که غیر دوبلکس تلقی میشوند را با ایجاد سه تا چهار پله به نمونهای نیمهدوبلکس تبدیل میکنند، اینگونه هم زیبایی ویلا افزایش مییابد و هم میتوان استفاده بهتری از فضا داشت. نوعی از این خانه های ویلایی هستند که یک طبقه ساخته می شوند و روی پشت بام آن را تبدیل به یک فضای مفرح و زیبا برای مهمانی و جشن و یا یک استراحتگاه برای شب های خنک بهار و تابستان می کنند. و به عنوان نقطه ای مرکزی، پنجره ها به صورتی قرار می گیرند که، بیشترین دید کامل را بر روی باغ و یا فضای سبز ویلا داشته باشند. با اضافه کردن عناصر طراحی جدید مد مانند طرح های قلعه زیبایی خاصی به طراحی ویلای کلاسیک داده شده است و این ویلاها احساس اشرافیت در دنیای قدیمی یا ثروت و موفقیت امروزی را به خود می گیرند.

در فضاهایی که از دید و منظر زیبایی برخوردار هستند بهتر است حداقل دو طبقه ساختمان داشته باشیم چرا که دید از ارتفاع بالاتر به این مناظر بسیار چشم نواز است. یک ویلا خوب با طراحی امروزی این کمک را به شما می کند که در تعطیلات یا حتی برای زندگی یک انتخاب خوب داشته باشید تا کیفیت زندگی خود را بالا ببرید و خود را برای یک روزکاری خوب و بدون استرس آماده کنید که همه ی این موارد نیازمند دید درست به طراحی می باشد. مهم ترین موردی که در زیبایی داخلی خانه های دوبلکس تاثیر گذار میباشد، طراحی راه پله های مدرن و خلاق می باشد که در زیبایی این خانه ها نقش بسیار زیادی ایفا می کند.