قالب بندی بتن؛ انواع و ویژگی های آن دانشنامه آهن آلات

بنابراین پس از بتن ریزی در چنین شرایطی باید به خوبی از بتن ریخته شده مراقبت نمایید. استفاده از قالب بندی فلزی، از جمله قالب‌های فولادی، پرهزینه اما برای پروژه‌های متعدد مفید است و زمانی که قصد داریم از قالب خود چندین بار استفاده کنیم، گزینه خوبی هستند. در قالب بندی فولادی، از پین و گوه برای اتصال قالب‌ها به یکدیگر استفاده می‌شود.

مرحله‌ی سوم: بتن ریزی

جهت تثبیت جک‌ها، نباید زیر جک‌ها آجر قرار داد زیرا ممکن است در اثر فشار، آجرها خرد شوند و باعث شکم دادن سقف گردد. چوب‌های چهار تراش بافت نرمی دارند و اصطکاک بیشتری ایجاد می‌کنند، به همین دلیل از پای قالب در نمی‌روند. در این اتصال لوله درونی و بیرونی جک به وسیله یک میلگرد به یکدیگر چفت می‌شوند. در صورت در رفتن پایه لوله پایینی، دو لوله از هم جدا نمی‌شوند. برای جک‌هایی که در لبه سازه قرار دارند، از مغزی‌هایی که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، استفاده می‌شود. ارتفاع جک‌ها با توجه به ارتفاع سقف به وسیله یک مغزی و میلگرد تنظیم می‌شود.

قالب بندی بتن؛ انواع و ویژگی های آن دانشنامه آهن آلات

ساخت قالب چوبی راحت بوده اما آماده‌سازی آن برای سازه‌های بزرگ زمانبر است. به همین دلیل، این نوع قالب معمولا برای بتن‌ریزی در سازه‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این وجود، در پروژه‌هایی که هزینه نیروی انسانی کمتر از تهیه قالب‌های چندبار مصرف باشد، قالب چوبی کاربرد بیشتری دارد. از این‌رو، در سیستم‌های دیگر نیز برای مقاطع پیچیده از این نوع قالب استفاده می‌شود. قالب بتن که امروزه یک جزء جدانشدنی در صنعت ساختمان به شمار می رود، جهت ثابت نگه داشتن بتن خیس تا زمانی که کاملا خشک شود مورداستفاده قرار می گیرد.

اغلب اوقات از قالب بندی چوبی در جاهایی استفاده می شود که هزینه نیرو کار کمتر است. چرا که وزن و سبکی یکی از پر اهمیت ترین فاکتور در امر ساختمان سازی بوده. چرا که هرچه وزن سبک تر باشه سازه سبکتر بوده و اجرای ان راحت تر است. همین مسئله باعث محبوبیت بیش از پیش قالب های بتن پلاستیکی می شود. قالب بندی‌ فلزی، معمولا هنگامی به کار می‌رود که در ساخت و ساز خود به مرحله قالب بندی سقف رسیده‌ایم.

سیستم قالب بندی سقف

این شرکت با استفاده از تکنولوژی روز و بکارگیری نیروی متخصص و مجرب توانسته محصولات خود را با کیفیت و استاندارد بالا به بازار عرضه و از لحاظ صرفه جویی در وقت صنعتگران با استقبال مواجه گردد. در مجموع، نگهداری مناسب از قالب بتن باعث افزایش طول عمر و در نتیجه کاهش هزینه‌ها می‌شود. وزن قالب بتن نیز یکی‌ از ویژگی‌های بتن است که کیفیت آن را مشخص می‌کند. یه عنوان مثال یکی از عواملی که روی ماندگاری قالب تاثیر می‌گذارد، هواست که یک قالب بتن با کیفیت باید در برابر آن مقاوم باشد. آفتاب، باد و باران نیز از دیگر عوامل موثری هستند که قالب بتن باید به آنها مقاوم باشد.

حتما قبول دارید که در دوران دانشگاه باید کلی مطلب فنی و کاربردی برای ورود به بازار کار یاد می‌گرفتیم، اما به ما یاد ندادند. مجموعه آکادمی عمران تمام تلاش خود را به کار گرفته تا هرآنچه که برای پیوستن به جمع حرفه‌ای‌های حوزه مهندسی عمران نیاز دارید خیلی راحت و کاربردی در اختیار شما بگذارد! با مطالعه مقالات و مشاهده پکیج‌های آموزشی در حوزه دفترفنی و اجرای ساختمان چیزی بیشتر از دانش لازم را کسب کنید.

برای آنکه آجرهای قالبندی فونداسیون آب شیرآبه بتن را جذب نکند استفاده از پوشش پلاستیکی (کاور) الزامی است. معمولاً برای پرداخت سطح بتن حداقل ۲ ساعت زمان بعد از ریختن آن لازم است، لذا تا زمانی که آب سطح بتن کاملاً محو نشده است باید از ماله کشی سطح بتن پرهیز شود. ویبراتور ها باید توسط کارگران مجرب مورد استفاده قرار گیرند و حتی الامکان مرتعش کننده بصورت قائم و در اثر وزن‌ طبیعی خود در بتن فرو رود، از اعمال فشار به ویبراتور باید جداً خوداری شود. داخل و خارج کردن ویبراتور در بتن به آرامی و حدوداً با سرعت ۸ سانتی متر‌ در ثانیه ‌صورت گیرد. فاصله نقاطی که ویبراتور در بتن فرو می رود باید حدوداً ۱٫۵ برابر دامنه عمل ویبراتور باشد به نحوی که مناطق مرتعش شده حدوداً چند سانتیمتر یکدیگر را بپوشانند. _ هنگامی که گرم کردن مصالح سنگی مشکل بوده و یا ممکن نباشد می توان ضمن استفاده از آب گرم دمای مخلوط بتن را بالا برد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای شرکت گوهرسازه محفوظ است قالب بتن . برای ارتباط با کارشناسان مرکزآهن لطفا شماره تماس و پیام خود را وارد و ارسال کنید. در مقایسه با قالب های دیگر سبک بوده به همین دلیل، حمل و نقل آن راحت است.

  • دقت کنید این بازوشوها باید دارای دری جهت باز و بسته شدن در ارتفاع باشد.
  • این عوامل را می‌توان به نحوه باز کردن، روش جابجایی، محل انبار کردن و نحوه نگهداری قالب تقسیم‌بندی کرد.
  • مقاومت قالب بتن نه تنها به عنوان یکی از الزامات طراحی، بلکه به عنوان یکی از مهمترین جنبه‌های ایمنی در نظر گرفته می‌شود.
  • در خصوص دفعات نمونه گیری و تعداد آن با هماهنگی دستگاه نظارت و نیز آزمایشگاه اقدام می‌شود ولی به ازای هر ۳۰ مترمكعب بتن حداقل یك نمونه ۶ تایی مورد نیاز می باشد.

مهاربند و تکیه‌گاه‌های عمودی و افقی با استفاده از تیر و نگهدارنده (داربست) به خوبی نصب شده باشند. اتصالات باید سفت و محکم بوده و امکان نشت بتن تاز از درون قالب وجود نداشته باشد. این نوع از قالب، شامل بلوک‌هایی توخالی است که در کنار هم قرار گرفته‌اند. البته بخش داخلی می‌تواند هر ماده‌ای باشد که معمولا ترکیبی از دو ماه است. البته باید توجه داشت که از این قالب‌ها نباید در محیط‌هایی که هوا رطوبت دارد استفاده کرد.

© کلیه حقوق مطالب، تصاویر و طرح قالب برای شرکت آراد سیستم ایساتیس محفوظ می باشد . درقسمتی از سازه که پایه ها برداشته می شود نبایستی هیچ باری بزرگتراز ترکیب بارهای زنده و مرده قید شده در طرح وارد شود مگر انکه تحلیل نشان دهد که مقاومت کافی برای بارهای اضافه وجود دارد. در صورتي كه در ضمن سخت شدن بتن، دماي محيط به كمتر از صفر درجه سيلسيوس تنزل كند، زمانهاي داده شده را بايد به تناسب و حداقل به اندازه مدت يخبندان افزايش داد. ۳) هیچ گاه بتنی که مدت زمانی از ریختن آن گذشته را ویبره نکنید همیشه باید تا بتن تازه است آنرا ویبره کرد. ویبراتور باید حدوداً ۵ تا ۱۵ ثانیه آرام نگه داشته شود و سپس به آرامی از بتن خارج گردد. لرزاندن بیش از اندازه بتن‌، خصوصاً برای بتن های با ‌اسلامپ زیاد كه باعث تفکیک دانه ها می‌شود، مجاز نمی باشد.