طراحی داخلی مطب

سقف ها همیشه از مهم ترین المان های معماری داخلی، مخصوصا برای فضاهای طراحی داخلی مطب مدرن درمانی بوده اند. در نظر گرفتن فضای تردد حیوانات به صورت مجزا ، به رفع ترس آنها از محیط کمک میکند.در نظر گرفتن المان هایی که بازی و سرگرمی برای حیوانات مختلف تامین کند، علاوه بر اینکه منتظر شدن برای دریافت خدمات را برای صاحب آنها آسان می کند، فضا را با جذابیتهای ویژه ای همراه می کند که موجب ترجیح آن به سایر کلینیکهای دامپزشکی توسط مراجعین می شود. طراحی میز پذیرش به خودی خود از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که علاوه بر اصول زیبایی شناسی، رعایت اصول ارگونومی هم به هیچ وجه نباید فراموش شود. شما در دکوراسیون این طراحی داخلی به هیچ وجه نباید از گلیم ها و قالی ها و فرش های بزرگ و دستی و ضخیم و یا پرده های رنگی با خطوط ضخیم و جنس های ضخیم و زبر استفاده کنید.

اما فضای دارید که تفکیک آن باید بیشتر باشد می توانید از پارتیشن های جنس سنگ استفاده کنید میتوانید در پشت پارتیشن از چند کابینت که برای وسایل مورد نیاز است استفاده کنید. چرا که باید ضمن در نظر گرفتن کلیه ی اصول تخصصی و بهداشتی، فضا به گونه ای طراحی شود که از نظر زیبایی شناسی بسیار چشمگیر بوده و برای کلیه ی مراجعین کاملا دلپذیر بوده و احساس آرامش به آن ها دهد. از آنجا که نوع عملکرد داروخانه ها به گونه ای است که مراجعه کنندگان زیادی دارند و تردد در فضای داروخانه بسیار زیاد است، طرح دکوراسیون داخلی باید به گونه ای باشد که این رفت و آمد و پاسخ دهی را آسان و عملکردی کند. به عنوان مثال فضای همسطح و در صورت نیاز استفاده از رمپهای کوچک داخلی برای تسهیل تردد بیماران، دربهای اتوماتیک و …

آیا برای طراحی محیط­های مختلف باید رنگهای متفاوت و هدفمندی در نظر گرفته شود؟ طراحی داخلی مطب روانشناسی بایستی با در نظر گرفتن احساسات و عواطف گوناگون افراد تنظیم و به انجام برسد و این احساسات بایستی به گونه ای باشد تا هر گونه ترسی را کاهش دهد. اغلب افراد به طور حتم موافق این هستند که آبی می تواند، رنگ بسیار آرامش دهنده و خوبی باشد. همان طور که در مطالب بالا ذکر کردیم، یک طراحی منحصر به فرد، برای اطفال می تواند، تاثیر چشمگیری در نگاه مراجعهکنندگان شما داشته باشد. اگر رضایت مشتری برای شما اهمیت دارد پس برای سفارش طراحی و بازسازی آنلاین جهت داشتن یک کلینیک زیبا اقدام نمایید. سعی کردیم در این مطلب نکات ضروری را به شما یادآوری کنیم تا با دید بهتری اقدام به قیمت تجهیزات دندانپزشکی و طراحی مطب خود نمایید. از روش «کابین خلبان» جهت دسترسی راحت به تجهیزات استفاده کرد- معنی کابین خلبان این است که داروهای پرکاربرد را بایستی دردسترس یا پشت پیشخوان در قفسه هایی قرار داد. به عنوان مثال باید دسترسی ها و تجهیزات کافی برای زنان باردار مانند آسانسور یا مکانهای مناسبی برای نشستن در نظر گرفته شده باشند. رنگی که برای محیط انتخاب میشود باید استرس بیمار را کم کند چون مراجعهکننده معمولاً دارای مشکلات روحی است و دوست دارد که حس امنیت در محیط را داشته باشد.

در قسمتهایی نیز استفاده از طیف رنگهای شاد اما آرامش بخش مانند سبز بسیار کاربردی و تاثیرگذار است.استفاده از تصاویر رنگی جذاب و ترجیحا طبیعی برای سالن انتظار به جهت دور کردن ذهن بیمار از استرس و فضای دندانپزشکی بسیار مناسب است.استفاده از تلویزیون و یا تصاویر طبیعی آرامش بخش روی قسمت یونیت دندانپزشکی عنصری بسیار کاربردی برای دور کردن ذهن بیمار از محیط است. علاوه برآن رعایت هارمونی بین رنگ هایی که برای طراحی داخلی استفاده می شود، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از آنجا که رعایت نظم و بهداشت پایه و اساس دکوراسیون داخلی کلینیک زیبایی است ، برای کف کلینیک سعی کنید از متریالی استفاده کنید که قابل ضدعفونی و شستشو باشد . کف پوش یک فضا می تواند به اندازه ی دیوار های آن در جلوه ی اولیه ی آن محیط اثرگذار باشد. کفپوش های وینیل به صورت رولی یا تایل در بازار موجود است اما اپوکسی در محل کار ساختمان می شود و به صورت مایع در کف اتاق ریخته می شود بنابراین هیچ درزی از خود به جای نمی گذارد. طراحی اتاق دکتر باید به گونه ای باشد که بیمار در زمان مراجعه احساس امنیت داشته باشد و هیچ گونه دید مستقیم به این فضا نباشد به غیر از دید باید به صدا هم فکر کرد که متاسفانه این موضوع در بسیاری از مطب ها رعایت نمی شود و بیمار در زمان مراجعه احساس می کند که دیگران صدای او را می شنوند.

استفاده از تصاویر و استیکرهای جذاب و تبلیغاتی در فضای انتظار این کلینیک ها هم کاربردی است و هم بر جذابیت متناسب با کاربری فضا تاکید می کند. تأثیرات فیزیولوژیکی و روانشناسانه رنگ در محیط ها هدفمند و تاثیرگذار می­باشد همچنین این مقاله راهكارهايي را براي نحوه استفاده از اين تاثيرات در دكوراسيون داخلي مطب ها و مراکز پزشکی بر مبناي مطالعات انجام گرفته و نتايج حاصل از مراحل قبل ارائه مي­دهد. تأثیر رنگ بر ادراک محیطی مطب دندانپزشکی و سایر پزشکان و تأثیرات آن بر انسان چگونه خواهد بود؟ چون علاوه بر اهمیت تشخیص دارو و جذابیت و آرامش بصری داخل، نمای بیرونی داروخانه در شب، به جهت تشخیص و پیدا کردن آسان آن اهمیت دارد. استفاده از فرم ها و رنگ ها باید به گونه ای جذاب باشد که به مراجعین نه تنها احساس آرامش دهد، بلکه به گونه ای احساس خوشایندی به آن ها دست دهد و سرگرم شوند که احساس انتظار خود را فراموش کرده و همچنین انگیزه و اشتیاق حضور دوباره در این فضا را برای فرصت های بعدی داشته باشند.

بلکه با توجه به سلایق مراجعه کنندگان، این طراحی ها به روزتر شده اند. در حقیقت دیگر جنبه فیزیکی مکان مد نظر نیست، بلکه باید فرد مراجعه کننده به لحاظ روحی هم حس آرامش داشته باشد. اتاق انتظار مطب میتواند علاوه بر فضای نشیمن و انتظار مراجعه کننده فضایی نیز به عنوان کافه کوچک داشته باشد. همچنین مراجعه کنندگانی که قرار است در اتاق انتظار بمانند، دوست دارند آن محیط علاوه بر آرامش، زیبایی چشمگیری هم داشته باشد. مطب ها و مراکزی که روزانه افراد بسیاری را می پذیرند باید دارای دکوراسیونی تمیز، مرتب و ایده آل باشند، زیرا مدت زمان انتظار افراد در این مکان ها طولانی است و آن ها نباید احساس خستگی و دلزدگی کنند. زمانی فرد از حضور در یک مکان آرامش می گیرد که نیازهای وی برآورده شوند، بنابراین در طراحی داخلی کلینیک ها، مطب ها و مراکز بهداشتی به تمام این موارد توجه می شود. تجربیات ناآگاهانه مجموع افکار، خاطرات، تکانه­هاي حسی، انگیزه ها، خواسته ها، علاقه ها و احساس که ما نسبت به آنها آگاهی نداریم، اما احساسات و رنگ نیز بخشی از تجربیات هوشیارانه، نیمه هوشیارانه، و ناهوشیارانه است که با رفتار انسان عجین شده و رفتار ما را تحت تأثیر قرار می­ دهند.

اما اکنون دیگر مثل گذشته تنها گزینه رنگ داروخانه ها، سفید نیست. اتاق انتظار باید بسیار زیبا ، تمیز و شکیل باشد و حتی المقدور با عناصر سرگرم کننده مثل مجلات و کتاب های کوچک تخصصی و تابلو و بروشورهای بهداشتی پوست و مو فرد را سرگرم کند . دکور استفاده شده در تمامی فضاهای درمانی باید به گونه ای باشد که تا حد امکان از استرس و اضطراب و نگرانی های فرد مراجعه کننده کم کرده و حس مثبت را در وی افزایش دهد. جزو مکانهایی هستند که تمیز و بهداشتی بودنشان در جذب بیماران و حس اعتماد آنها تاثیر بسیار زیادی دارد. ۷- آخرین مورد، البته به طور قطع نه کمترین مورد، اهمیت به سلامت بیماران است که از مهم ترین و ضروری ترین مواردی است که هر شخص هنگام دکوراسیون مطب پزشکان یا تهیه تسهیلات پزشکی باید به آن توجه کند، زیرا اتاق های انتظار می تواند بستری مستعد برای تولیدمثل میکروب های ویروسی بیماران مریض باشد. به طور خلاصه می توان گفت که فضای روشن و ساده ی این مطب مامایی تجربه ای متفاوت و دلنشینی را برای مادرانی که در انتظار فرزند خود هستند ایجاد کرده است. به طور عمومی خانم ها در این گونه کلینیک ها رفت و آمد میکنند.

حیوانات وقتی وارد محیط های بسته جدید می شوند می ترسند بخصوص اگر این محیط درمانی بوده و تحت درمان عمل جراحی یا… از طرفی با رعایت اصول طراحی کلینیک های بهداشت و درمان می توان هم فضایی مناسب کارکنان مطب ها و هم مراجعین آنها ایجاد نمود. به دلیل اینکه بیماران قبل از آن که وارد محیط درمانی و بخش درمان مطب شوند، در سالن انتظار به سر می برند و با رنگی که در این سالن استفاده شده است، خو می گیرند. ولی نکته ای که در این میان اهمیت دارد این است که برای فضای درمانی باید از کفپوش هایی با رنگ روشن استفاده نمود تا فضا پاکیزه تر بنظر برسد و حس بهتری به بیماران و مراجعه کنندگان القا شود . مثلا ممکن است یک طراح یک قیمت خیلی مناسب و پایین به شما پیشنهاد بدهد، ولی در مقابل یک طراح دیگر یک قیمت نجومی و خیلی متفاوت به شما ارائه بدهد که واقعا تعجب کنید. دلیل اینکه زیبا و تمیز بودن کلینیک شما جلب رضایت مشتری را به همراه دارد، این است که این فضا حس اعتماد به آنها میدهد. به همین دلیل در طراحی داخلی مطب دندانپزشکی باید این نکته را رعایت کنید.

برای مشاوره رایگان در این زمینه می توانید با شماره ۰۲۱۲۸۴۲۳۰۶۰ تماس حاصل فرمایید. محدود، از استرس آنها بکاهد و انجام خدمات پزشکی را برای پزشک آسان تر کند. این استرس را می توان با طراحی آرام بخش تا حد زیادی کاهش داد. برای این کار می توان از چهار پایه های کوچک و نرم با یک میز قهوه خوری گرد استفاده کرد. به عنوان مثال در پشت پیشخوان، در زیر دست کارمندان داروخانه می توان قفسه ها را به شکل زیبایی مرتب گذاشت. می توانید کاتالوگ داروها را در قفسه زیبا روبه روی بیماران قرار داد راحت بتواند به آن دسترسی پیدا کند. طراحی دکوراسیون داروخانه باید به نحوی باشد که دسترسی مناسبی از کلینیک به آن داشته باشد.همچنین مهم ترین فاکتور در طراحی داروخانه ، رنگ امیزی کانتر و قفسه ها و همچنین کیفیت نورپردازی می باشد. پس باید در طراحی دکوراسیون این فضا این فاکتور مهم را در نظر داشته باشیم. کلیات اموری که در طراحی داخلی مطب پزشکی انجام خواهد گرفت مطالبی بود که عنوان شد حال می پردازیم به جزئیات طراحی داخلی و اینکه چه اتفاق هایی در طی این پروسه رخ می دهد و چه نیازهایی در زمینه تزیین داخلی فضاها و عناصر معماری از سوی کارفرما طی روند اجرایی طراحی داخلی مطب پزشکی مرتفع خواهد شد.

انسان در محيط زندگي خود به صورت آگاهانه يا نا آگاهانه با رنگ ها در حال تعامل است و از آن­ها تأثير مي­پذيرد. کارکنان با خاطر همیشه می ایستند بایستی محل استراحت داشته باشند. طراحی سالن انتظار همیشه از مهمترین بخش های طراحی یک کلینیک زیبایی است. همیشه سفید به عنوان اولین گزینه یا گزینه پایه برای انتخاب رنگ داروخانه ها در نظر است. قسمت پذیرش اولین مکانی است که مراجعین توقفی نسبتا کوتاه در آنجا دارند. سفید رنگی می باشد که در اولین برخورد افراد را به یاد تمیزی و لطافت میاندازند و همانطور که میدانید توجه تان را جلب میکند. مطب پزشکان مکانی است که افراد با وضعیت های جسمی و روحی نامطلوب به آنجا مراجعه می کنند بنابراین مهم ترین اصل در طراحی داخلی مطب یک پزشک فراهم کردن محیطی است که بتواند به بیمار انرژی و آرامش از دست رفته اش را بازگرداند. خوشبختانه امروزه وجود شرکتهای معتبر و حرفهای که بحث بازسازی و نوسازی مراکز مختلف را انجام میدهند، باعث شده است تا بسیاری از مشکلات و نگرانیهای پزشکان در این زمینه برطرف گردد. طراحی دکور داخلی چنین محیط هایی از جمله سخت ترین پروژه هایی است که می تواند به یک شرکت طراحی دکوراسیون محول شود، زیرا لازم است علاوه بر مطابقت با سلیقه ی پزشکان محترم به گونه ای باشد که بتواند نیازهای این کسب و کار را فراهم آورد.