درمان سردرد : 9 علت سردرد + ۸ درمان فوری و خانگی سردرد شدید در افراد و سالمندان

داروهایی که برای کاهش و درمان علائم به کار می‌روند زمانی بهترین اثرگذاری را دارند که هنگام مشاهده اولین علائم مصرف شوند تا از تشدید میگرن جلوگیری شود. بدن شما ساعت بدن متفاوت از دیگری دارد و بدن می‌تواند به استراحت مجدداً خود را ریکاوری کند. اما اگر شما مرتباً ساعت خواب خود را تغییر دهید و از کیفیت خواب خود بکاهید بدن نمی‌تواند انرژی کافی برای بازیابی نیروهای خود ذخیره کند، درنتیجه در طول روز از سردرد رنج خواهید بود. اگر شما از اختلال خواب شدید رنج می‌برید و نمی‌توانید به‌راحتی بخواب بروید، حتماً به متخصص مراجعه کنید و با تجویز پزشک از قرص‌های خواب‌آور استفاده نمایید. با بازگشت ریتم طبیعی خواب به بدن، شما دیگر نیاز به مصرف مداوم قرص خواب‌آور نخواهید داشت. تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف برخی از مواد غذایی، ممکن است باعث سردرد شود.

ممکن است دچار بیماری سلیاک نباشید، اما به گلوتن حساسیت داشته باشید و به همین دلیل دچار سردرد شوید. اگر این‌طور است، لازم نیست به‌طور کامل مصرف گلوتن را قطع کنید. برای درمان سردرد، ابتدا به مدت سه هفته رژیم غذایی بدون گلوتن را دنبال کنید. شکلات، مرکبات و قهوه رایج‌ترین مواد غذایی هستند که توسط افراد مبتلا به میگرن به‌عنوان غذاهای محرک معرفی شده‌اند. در یک مطالعه‌ی کوچک نشان داده شد که دنبال کردن رژیم غذایی ذکر شده باعث کاهش تعداد دفعات بروز سردردهای میگرنی در شرکت‌کنندگان شد.

اکثر سردردها نگران کننده نمی‌باشند و علامت بیماری به حساب نمی‌آیند و با درمان سردرد در منزل رفع می‌شوند. برخی از سردردها ماهیت عروقی دارند و معمولا سردردهایی از این دست با خوردن غذاهای خاص نیز تشدید می‌شوند. نیاز است افراد از خوردن چای غلیظ، قهوه، کاکائو و پنیر اجتناب کنند. سه مورد از مهم‌ترین انواع سردرد اولیه، سردرد تنشی، سردرد هورمونی، سردرد میگرنی و سردرد خوشه‌ای هستند. اگر فرد دائماً دچار سردرد شود، می‌تواند با تجویز پزشک مسکن ضد سردرد ناپروکسن مصرف کند.

پژوهشگران بر این باورند که سردردهای ناشی از کم‌آب‌شدن بدن می‌توانند موجب اختلالات تمرکز و تحریک‌پذیری شوند. بسیاری از ویتامین های گروه ب در ساخته‌شدن انتقال‌دهنده‌های عصبی مانند سِروتونین که معمولا در بیماران میگرنی به‌قدر کافی تولید نمی‌شوند، نقش دارند. کمبود یک یا چند ویتامین از ویتامین‌های گروه ب می‌تواند موجب کاهش انرژی، اِشکال در سلول‌های خونی، تأثیر روی غدد فوق‌کلیوی، مِه‌ مغزی و علائم سردرد شود. درمان این نوع سردرد در مرحلۀ حاد، شامل اکسیژن ۱۰۰% و تجویز سوماتریپتان است. این عارضه جزء سردردهای نادر اولیه بوده که طی آن درد یک‌طرفه شدید که به‌صورت و چشم‌ها انتشار یافته و ۱۸۰-۱۵ دقیقه به همراه علائم بیقرای به طول می‌انجامد.

مثلاً اگر سردرد پیشانی دارید و حس ضعف و بی حالی می کنید، ممکن است قند خون شما پایین باشد. دسته دیگری از داروها در درمان میگرن استفاده می‌شوند، ارگوتامین‌ها هستند؛ اما این داروها به اندازه تریپتان‌ها در درمان دردهای میگرنی موثر نیستند. اسکن MRI به پزشکان کمک می‌کند تومورها، سکته‌ها، خونریزی در مغز، عفونت‌ها و سایر شرایط مغز و سیستم عصبی را تشخیص دهند. اوج شدت حملات میگرنی در سنین 20 تا 60 سال است و پس از 60 سالگی شدت این حملات کاهش یافته و در برخی از بیماران با افزایش سن حملات میگرن متوقف می شود. تاریخ شروع و مدت زمان هر دوره خوشه ممکن است از دوره‌ای به دوره دیگر متفاوت باشد. به عنوان مثال، دوره‌های خوشه ای می‌تواند به صورت فصلی رخ دهد ، مانند هر بهار یا هر پاییز.

برای اینکه متوجه شوید کدام مواد غذایی باعث سردرد مکرر در شما می‌شوند، در رژیم غذایی خود مواد غذایی که فکر می‌کنید بیشترین ارتباط را با علائم سردرد دارند، حذف کنید. به نقل از «healthline» نوسانات هورمونی علت اصلی سردرد هورمونی و میگرن در قاعدگی هستند، اما شدت و علائم این سردردها در خانم‌ها متفاوت است. سردرد هورمونی به‌ شکل دردهای ضربانی خفیف تا متوسط است، اما معمولا زندگی فرد از حالت روتین و عادی خارج نمی‌شود. کم آبی بدن، عوامل ژنتیکی، رژیم غذایی، و استرس از جمله علل اصلی ایجاد این نوع میگرن در قاعدگی هستند، البته تغییرات هورمونی و میزان پایین آهن دو علت اصلی سردرد بعد از پریود محسوب می‌شوند. بسیاری از ویروس‌های تنفسی مانند کرونا منجر به سردرد می‌شوند.

نقطه چشم سوم یا Yintang در محلی حد فاصل پل بینی و پیشانی و دقیقاً در بین ابرو‌ها قرار دارد. ماساژ آن علاوه بر درمان سریع سردرد شدید در رفع خستگی چشم هم موثرست. سردردهای پیش از قاعدگی یکی از شایع‌ترین انواع سردردهای تکرارشونده در بین بانوان شناخته می‌شود. این سردرد با تغییر در سطح هورمون‌ها به‌خصوص هورمون استروژن بروز می‌کند.

به‌عنوان‌مثال هورمون استروژن می‌تواند در شدت یافتن سردردها مؤثر باشد. سردرد به علت تومور مغزی معمولاً متناوب و در اوایل صبح شدیدتر است و بیشتر ماهیت حمله‌ای دارد. با حرکت سر، بلند کردن بار، عطسه و به ویژه سرفه تشدید می‌شود. معمولاً سردرد همراه با اختلالات خواب همراه است و گاهی بیمار به علت سردرد از خواب بیدار می‌شود. در پژوهشی که به‌طور خاص روی خلق‌وخو و فشارهای روانیِ ناشی از استرس کاری مزمن انجام شد، تأثیر مصرف سه‌ماهه‌ی ویتامین ب‌کمپلکس با دُز بالا مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که مصرف ویتامین ب‌کمپلکس پس از ۱۲ هفته موجب کاهش قابل‌توجه کشمکش‌های شخصی و همچنین بهبود کلی حالات پریشانی، اندوه و بهبود افسردگی شد.

پس هروقت احساس کردید در آستانه‌ی سردرد قرار دارید، چند حرکت یوگا مانند «حرکت سگ» یا «حرکت بچه» انجام بدهید. روغن نعناع‌فلفلی اثر خنک‌کنندگی طولانی‌مدتی روی پوست برجای می‌گذارد. مطالعات نشان داده است که روغن نعناع‌فلفلی موجب افزایش قابل‌توجه جریان خون پوستی در ناحیه‌ی پیشانی و تسکین انقباضات عضلانی می‌شود. درنتیجه‌ی یک بررسی مشاهده شد که روغن نعناع‌فلفلی در ترکیب با اِتانول به کاهش حساسیت سردرد انجامید. روغن نعناع فلفلی و اُسطوخُدوس هردو از خاصیت آرام‌بخشی و بی‌حس‌کنندگی برخوردارند و به‌ همین دلیل در تسکین و درمان سردرد مؤثرند. در هر ماه از بارداری ممکن است فشار خون داشته باشید و هیچ علائمی مشاهده نکنید.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار