تعمیرات تجهیزات پزشکی | آموزشگاه آپادانا تبریز

منبع های تغذیه اضافی معمولا زمانی که عملِ تبدیلِ ولتاژ بالا یه پایین بیرون دستگاه انجام می شود ایمن هستند. اما بسیاری از تجهیزات پزشکی دارای منبع تغذیه داخلی هستند که به این معنی است که ولتاژ بالا می تواند درون دستگاه وجود داشته باشد، یا ممکن است چند مدل باتری داخلی داشته باشند. امروزه برای افزایش رضایتمندی از کیفیت دستگاه، صندلی هایی با ارگونومی بهتر و قابلیت کنترل الکترونیکی طراحی گردیده اند که باعث تسلط بالای دندانپزشک بر بیمار و ارائه خدمات بهتر گردیده است. یونیت دندانپزشکی، بخش کلیدی و مهم هر کلینیک دندانپزشکی می باشد که خرابی یا ضعف عملکردی این تجهیز می تواند بر سرعت و عملکرد یک دندانپزشک تاثیر سوء گذاشته و در نتیجه میزان رضایتمندی بیمار از فرآیند انجام درمان کاهش یافته و  نهایتا منجر به کاهش درامد پزشک خواهد شد. آیا همکاری با تکنسین آسان است؟ بهترین تکنسین‌ها می‌دانند که ممکن است با خدماتی که ارائه می‌دهند، زندگی دیگران را نجات دهند. تیم مجرب و متخصص پزشک تجهیز این امکان را برای هموطنان عزیز فراهم کرده است که با اطمینان تجهیزات پزشکی خود را برای تعمیرات و عیب‌یابی به ما بسپارند.

  • مهندسی پزشکی در قدم نخست به بهره‌برداری، تعمیر، پشتیبانی، نگهداری، تنظیم و استانداردسازی دستگاه‌ها پرداخته و در مراحل تخصصی‌تر شاهد توسعه، ارتقاء و بهبود دستگاه‌های پزشکی و حتی طراحی و ساخت یک دستگاه خواهیم بود.
  • اگر بیمارستان یا کلینیک از تعمیرکاران درخواست چکاپ های دوره ای را داشته باشد؛ باعث افزایش عملکرد دستگاه و در کنار آن افزایش کارکرد آن نیز خواهد شد.
  • در بسیاری از اوقات، بردهای الکترونیکی دستگاه های پزشکی دارای خازن هایی با ولتاژ پایین هستند (معمولا ۲۵ ولت یا کمتر).
  • در حالی که نیاز به نگهداری و تعمیرات تجهیزات پزشکی داوطلبانه نیست، مدیران برای برآورده کردن این نیاز به طور قطع باید بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنند.

درنهایت زمانی که این تجهیزات دچار مشکل شده یا به طور کامل از کار بیفتند، تنها یک تکنسین تجهیزات پزشکی که دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی فنی و حرفه‌ای را سپری کرده، می‌تواند تمامی ایرادات آن‌ها را رفع کند. شاید برای بسیاری از دانشجویان مهندسی پزشکی این سوال پیش بیاید که آیا پس از اتمام دوره، وارد بازار کار می‌شوند یا خیر؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال، با ماه همراه باشید. بازار کار رشته تجهیزات پزشکی اتاق عمل که یکی از زیربخش‌های مهندسی پزشکی محسوب می‌شود، بازاری وسیع و پر سود است که این روزها حسابی داغ است. تصور کنید که یک بیمارستان یا مرکز درمانی چندین کامپیوتر دارد که هر یک از این سیستم‌ها باتوجه به نوسانات قیمت ارز، ده‌ها میلیون تومان ارزش دارند و برای تعمیرات دوره‌ای آن ها، می‌بایست هزینه‌ای معادل یک دهم این مبلغ، پرداخت شود. یکی از اهداف اصلی آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی، تربیت نیروهای متخصص در زمینه آشنایی، عیب‌یابی و تعمیر تجهیزات مختلف پزشکی است. درواقع افراد بعد از گذراندن دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در مراکزی نظیر شرکت‌های تجهیزات پزشکی، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، مراکز تصویربرداری، کلینیک‌ها و مطب‌های دندانپزشکی مشغول به کار می‌شوند.

تعمیر تجهیزات پزشکی

در دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی سرفصل‌های متنوعی آموزش داده می‌شود که به صورت کلی شامل تعمیرات تجهیزات اتاق عمل، الکتروکوتر، الکتروشوک‌ونتیلاتور، پالس اکسیمتر، ای سی جی، تخت اتاق عمل، چراغ سیالیتیک، مانیتورینگ علائم حیاتی، تخت، پمپ سرنگ، پمپ تزریق و … است. همچنین تعمیرات تجهیزات تصویربرداری شامل رادیولوژی، رادیوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی، سونوگرافی، کالیبراسیون دستگاههای پزشکی و اصول بازرگانی تجهیزات پزشکی، الکترونیک عمومی، تعمیرات تخصصی بوردهای پزشکی و تعمیرات تجهیزات اتاق عمل آموزش داده می‌شود. کسی که بخواهد به‌عنوان یک نیروی متخصص در این زمینه فعالیت کند و یا برای مهاجرت نیاز به یک تخصص عالی در سطح جهانی دارد، می‌بایست دوره آموزش تعمیر دستگاه لیزر را بگذراند. کمااینکه با توجه به بکر بودن این بازار و نبود نیروی متخصص، می‌توان با شرکت در دوره آموزش تعمیر دستگاه لیزر به یک درآمد خیلی عالی دست یافت.

بررسی دستگاه کاپنوگراف

تعمیرات تجهیزات پزشکی | آموزشگاه آپادانا تبریز

اما این درآمد در مراکز خصوصی یا کسب و کارهایی که خود شخص بتواند آنها را مدیریت کند، قطعا خیلی بالاتر خواهد بود. در این میان راه‌اندازی فروشگاه و مغازه فروش تجهیزات پزشکی نیز می‌تواند بسیار پر سود باشد. کمااینکه این روزها در اکثر خیابان‌ها و مکان‌های نزدیک به بیمارستان‌ها، چندین و چند مغازه فروش تجهیزات پزشکی از فروش ماسک و کفش طبی گرفته تا ونتیلاتور و دستگاه های فیزیوتراپی، همگی در این فروشگاه ها به مردم عرضه می‌شود. البته در اکثر مراکز درمانی دولتی و حتی خصوصی، یک فروشگاه زیر نظر خود بیمارستان وجود دارد که متصدی آن، می تواند از افرادی باشد که رشته مهندسی پزشکی خوانده اند و در این مرکز استخدام شده اند. به طور خلاصه از وظایف یک تکنسین تجهیزات پزشکی، می‌توان به تعمیر، نصب، راه‌اندازی و نگهداری دستگاه‌های پزشکی اشاره کرد. بنابراین واضح است افرادی که این شغل را انتخاب می‌کنند، بایستی دارای اطلاعات کاملی در مورد قطعات دستگاه‌ها و جزئیات و نحوه کارکرد آن‌ها داشته باشند.

در اصل این دوره شامل آموزش تعمیر برد یونیت دندانپزشکی، آموزش تعمیر برد دستگاه سی تی اسکن، آموزش تعمیر برد لوازم آزمایشگاهی، تعمیر تجهیزات بیمارستانی، دستگاه آندوسکوپی، آموزش تعمیر دستگاه الکتروشوک و تعمیرات اتوکلاو میباشد. و از تمام موارد گفته شده مهم تر، سرعت تعمیرات در این حرفه اهمیت دوچندانی دارد. به علت سروکار داشتن با بیماران یا موقعیت‌های اورژانسی، تعمیرات در اسرع وقت باید صورت بگیرند. تمام موارد بالا در غالب نکاتی در جلسات دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی آموزشگاه کاردانش ارائه خواهند شد. با توجه به تنوع تجهیزات مختلف پزشکی در زمینه‌های گوناگونی چون آزمایشگاهی، تصویربرداری، دندانپزشکی، چشم‎پزشکی، اتاق عمل فیزیوتراپی، توانبخشی، زیبایی و … و استفاده از رشته‎های دیگر مهندسی در ساخت این تجهیزات تسلط بر تمامی دستگاه‌ها امری غیرممکن به نظر می‌رسد.