بامین تهویه چیلر چیست خرید و قیمت چیلر خانگی تراکمی جذبی-بتا تهویه

اولین تفاوت چیلر و مینی چیلر در ظرفیت برودتی است همانطور که عنوان شد مینی چیلر در ظرفیت پایین تر از 10 تن تبرید ساخته شده ولی چیلرهای با ظرفیت بالاتر و گاها تا چند صد تن تبرید ساخته میشود . استفاده از مینی چیلر در کاربردهای صنعتی بسیار متداول است و اگر نیاز به استفاده از مینی چیلر در دمای زیر صفر باشد حتما باید برای جلوگیری از یخ زدگی تدبیر مناسب اتخاذ شود . استفاده از کمپرسورهای اسکرال در ساخت مینی چیلر بسیار متداول است و گاهی اوقات برای کاهش وزن و حجم دستگاه ، اواپراتور دستگاه از نوع مبدل های صفحه ای انتخاب میشود . چیلر ها از ظرفیت ۱ تن تبرید به بالا بدون محدودیت با موازی کردن چند دستگاه قابل استفاده هستند. برزگترین سیستم های تهویه مطبوع در دنیا و بزرگترین ساختمان ها بوسیله دستگاه های چیلر خنک می شوند. این چیلرها، جز نسل جدید چیلرهای جذبی بوده و دارای سیکل تبرید کاملتری نسبت به چیلرهای جذبی تک اثره ‌است.

مینی چیلر تهویه 16 تن R-22

بامین تهویه چیلر چیست خرید و قیمت چیلر خانگی تراکمی جذبی-بتا تهویه

در واقع چیلر و هواساز در یک دستگاه یکپارچه کنار هم قرار می‌گیرند. به این دستگاه یکپارچه پکیج یونیت یا همان روف تاپ پکیج گفته می‌شود. به جای کویل های آب سرد، کویل های اواپراتور چیلر مستقیماً در هواساز جاسازی می‌شود. هوای دمیده شده به وسیله فن از سمت اواپراتور (کویل DX) عبور می‌کند و در نهایت خنک می‌شود. تفاوت چیلر و فن کویل در این است که وظیفه دستگاه چیلر تولید سرمایش آب است و وظیفه فن کویل تولید سرمایش و توزیع هوا از طریق آب خنک شده در چیلر است.

چیلر تراکمی و نحوه‌ی کارکرد چیلر تراکمی

این نگرانی‌ها شامل، کارایی، بازده، تعمیر و نگهداری، آسیب‌پذیری‌های محیطی است. چیلرهای جذبی بر خلاف چیلرهای تراکمی که انرژی مورد نیاز خود را با مصرف انرژی الکتریکی تأمین می کنند، از حرارت و ژنراتور به عنوان منبع انرژی استفاده می نمایند. هر دو سیکل جذبی و تراکمی که در چیلرها استفاده می شوند دارای فرآیندهای تقطیر و تبخیر هستند که در فشار متفاوت از یکدیگر انجام می شوند. در سیکل تبرید تراکمی، این اختلاف فشار توسط کمپرسور و با مصرف برق انجام می شود. اما در سیکل های جذبی از یک ژنراتور که با حرارت کار می کند استفاده می کنند.

آب سرد شده در چیلر با پمپ و از طریق لوله کشی به واحدهای توزیع کننده هوای سرد مانند فن کویل های تعبیه شده در داخل ساختمان یا دستگاه هواساز ارسال می شود. لوله های منتقل کننده آب سرد به خوبی عایق کاری می شوند تا دمای آب سرد حفظ گردد و بدین ترتیب ضمن جلوگیری از افت راندمان ، از تشکیل برفک (یخ خشک) بر روی دیواره بیرونی لوله ها نیز جلوگیری می شود. علاوه بر سرمایش ساختمان ها ، آب سرد می تواند در فرآیندهای صنعتی نیز به عنوان آب خنک کننده یک دستگاه مورد استفاده قرار بگیرد.

در این قسمت یک مدار آب برج خنک کننده هم قرار می گیرد تا بتواند دمای ابزوربر و کندانسور را کاهش بدهد. لیتیوم بروماید که در ابزوربر بخار آب را جذب خود کرده است در کندانسور بخار آب، یا گاز را به حالت مایع تغییر فاز می دهد . مهم ترین تجهیزات تولید برودت است که با بهره گیری از فرآیند تبخیر و تقطیر (مبرد در حال گردش) حرارت را از یک قسمت دستگاه به قسمت دیگر منتقل می برند بتا تهویه کند.

  • استفاده از چیلر نسبت به کولر گازی برق کمتری را مصرف میکند، در نتیجه درمصرف برق بسیار صرفه جویی می شود.
  • اگر بناست از مینی چیلر در یک کاربری مسکونی استفاده شود باید حتما به مساله صدای کارکرد دستگاه توجه شده و استانداردهای لازم و مضاعف در این خصوص مد نظر قرار گیرد.
  • سپس این گاز توسط آب یا هوای محیط خنک شده و تبدیل به مایع می شود.
  • اواپراتور مبدل حرارتی از جنس پوسته و لوله آب خنک است که درون لوله های آن مبرد جریان دارد و از اطراف لوله ها عبور می کند.
  • مصرف آب چیلرهای جذبی 50 درصد بیشتر از چیلرهای تراکمی می باشد.
  • در سیکل های جذبی از یک ماده جاذب به عنوان سیال ثانویه استفاده می شود.
انتخاب سایز مناسب چیلر ساختمان باید مطابق با ظرفیت مورد نیاز باشد و انتخاب چیلر با ظرفیت خیلی بیشتر یا کمتر از حد نیاز موجب بروز برخی مشکلات خواهد شد . مصرف آب چیلر در ساعات اوج گرما در تابستان (هنگام ظهر و بعد از ظهر) در حالت ماکزیمم است و در دماهای معتدل تر (ساعات شب و ابتدای روز) کاهش میابد . تکونولوژی ساخت برج خنک کننده و راندمان تبخیری آن نقش به سزایی در کاهش مصرف آب در چیلر دارد . کنتاکتور به منظور وصل و قطع برق به موقع در دستگاه های چیلر تراکمی مورد استفاده واقع می شود.

مینی چیلر 16 کیلووات SUPREME تایلند

چیلر دستگاهی جهت گرفتن گرما از مایع است و این عملیات توسط یک چرخه بخار فشرده صورت می گیرد، این مایع با عبور از یک مبدل حرارتی سبب خنک سازی تجهیزات کاربردی و یا یک جریان فرآیندی مانند هوا یا آب می گردد. این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد خنک ‌کننده (اواپراتور) که در فشار کم ‌تری قرار دارد می‌ شود. این کاهش فشار باعث تبخیر مایع می گردد و در نتیجه مایع سردکننده با گرفتن گرمای نهان تبخیر خود از محیط، اطراف را خنک می کند.