آموزش اتوکد رایگان + فیلم آموزشی به زبان ساده

سپس یکبار اتوکد را میبندیم و دوباره باز می کنیم که پنجره ای چند ثانیه بعد از اجرای نرم افزار اتوکد باز می شود که از آنجا می توانید تنظیماتی اضافی را انجام دهید. واحدهای این برنامه بر روی یک واحد خاصی برنامه ریزی شده است ولی شما میتوانید آن را به واحدی که اغلب با آن کار میکنید تغییر حالت دهید. اگر میخواهید واحدها (Units) را به سیستمی تغییر دهید که به آن عادت دارید، روی A بزرگِ قرمز رنگ در بالای گوشهی سمتِ چپ کلیک کنید. سمت چپ نوار فرمان ما یکسری نقطه نقطه وجود دارد که اگر از آن نقطه ها بگیریم و به سمت پایین آن را حرکت دهیم به ما Preview ای از محل قرار گیری نوار فرمان می دهد و اگر مورد تایید ما بود می توانیم رها کنیم تا در آن نقطه فیکس شود. این منو در گوشه بالا و سمت چپ واقع شده است که ابزارهای کاربردی را به راحتی در اختیار شما قرار میدهد.

برای تنظیم کردن یونیت نیز تنها باید دستور Un را اجرا کنید تا پنجره Drawing units برایتان باز شود. اتوکد متریال و بافت پیش فرض را روی شی 3 بعدی اعمال می کند و آن را حتی زشت تر از آنچه در پنجره های طرح است، خواهد کرد. لازمه حرفه ای شدن در اتوکد آشنایی با دستورات و فرمان های پرکاربرد اتوکد می باشد و ما هم در این مقاله قصد داریم به به معرفی دستورات پرکاربرد و اولیه اتوکد همراه با کلید های میانبر آن ها نیز بپردازیم. متاسفانه آموزش های اتوکد در ایران به صورت تخصصی و کاربردی در شهرسازی نمی باشد و اکثر آموزشگاه ها طبق یک سرفصل کلی و با استفاده از اساتید بدون تجربه کاری در زمینه شهرسازی ، اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی می کنند و به همین دلیل دانشجویان پس از پایان کلاس ، فقط با نرم افزار اتوکد آشنا شده اند و منو و دستورات آن را خوب می شناسند ولی این ابزار ها و منو ها و دستورات چه کاربردی در چه مرحله ای از پروژه های شهرسازی می تواند داشته باشد را نمیدانند .

افراد مبتدی: یک بخش از دوره آموزش نقشه کشی ساختمان در کرج، به همه مبتدیان اختصاص داده می شود که این دوره به معرفی اتوکد “AUTOCAD” اختصاص دارد و برای افرادی مناسب است که هیچ چیز در مورد اتوکد و طراحی ساختمان نمی دانند. به طور کلی میتوان اتوکد را جایگزینی عالی برای میز و وسایل نقشه کشی مهندسان دانست. Copy دستور کپی به جهت تهیۀ کپی میتوان از این دستور بهره گرفت. این دستور یکی از پرکاربرد ترین و بنیادی ترین دستور این نرمافزار بوده که میتوان با آن مجموعهای از خطوط صاف بصورت قائم و یا زاویهدار ترسیم کرد. باید توجه داشت که بر اساس اطلاعات داده شده از دایره میتوان به یکی از روشهای موجود دایره را رسم کرد.

در بخش اول که در 35 قسمت و با زمان مجموع 03:41:04 تهیه شده است، با محیط نرم افزار اتوکد الکتریکال آشنا شده و تنظیمات قبل از نصب را مرور میکنیم. قبل از استفاده از تمام این پارامتر های پیچیده برای زیباسازی تصویر رندر شده نهایی، اجازه بدهید اول کم کم و دست و پا شکسته پیش برویم و ببینیم نتیجه چه می شود. این نتیجه اعمال متریال پلاستیکی روی طرح است. اما هنوز از نتیجه راضی نیستم. اگرچه ممکن است رابط کاربری اتوکد در ابتدا گیج کننده به نظر برسد اما خیلی زود متوجه خواهید شد که این رابط بسیار پیشرفته است، و طراحی آن به گونه ای است که استفاده از آن آسان باشد. اما عده ای نیز این تنظیم را دست نمی زنند که البته پیشنهاد نمی شود. اگر علاقمند به آموزش طراحی با نرم افزار اتوکد دو بعدی هستید، پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا آخر بخوانید.

همه شهرسازان باید اتوکد را به صورت کاربردی در رشته خود آموزش دیده باشند زیرا اتوکد به عنوان یک ابزار در رشته های مختلفی از جمله معماری و عمران و نقشه کشی نیز کاربرد دارد ولی تکنیک ها و روش های استفاده از این ابزار در رشته های مختلف ، متفاوت است. ورژن های مختلف اتوکد در حال پیشرفت هستند این در حالی است که ورژن های ابتدایی برنامه تنها قادر بودن که خطوط ساده را ترسیم نماید. شاید AutoCAD نرم افزار مورد علاقه همه برای رندرگیری نباشد، اما قابلیت های بسیار خوبی دارد. یا شاید این نقشهها اصلاً طرحهای الکتریکی نباشند، اما وجود آنها برای تکمیل طرح کلی لازم باشد. به عنوان مثال، AutoCAD Architecture به طراحان معماری اجازه می دهد تا اشیاء سه بعدی مانند دیوارها، درها و پنجره ها را با داده های هوشمندانه تر مرتبط با آنها بجای اشیاء ساده مانند خطوط و دایره ها ترسیم کنند.

کلیه دستورات پیش رو در آموزش اتوکد مقدماتی بسیار کاربردی بوده و پس از آن نیز شما قادر خواهید بود به راحتی پلان های مورد نظر خود را به انجام برسانید و پس از آن نیز با آموزش های پیشرفته تر میتوان سرعت و دقت ترسیمات خود را به حداکثر برسانید. استفاده از آن ها می توان مدل های سه بعدی را طراحی کرده و آن ها را شبیه سازی کرد. بدون شک یادگیری نرم افزار اتوکد، به عنوان یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین نرم افزارهای طراحی و مدلسازی، برای تمامی دانشجویان و مهندسین عمران، مکانیک، معماری و بسیاری دیگر از رشته ها که با طراحی، نقشه کشی و مدلسازی سر و کار دارند، یک امر ضروری محسوب می شود. نرم افزار Autocad یکی از مهمترین و پرکاربردترین نرم افزارهای طراحی های دو بعدی و سه بعدی و همچنین ترسیم فنی است. این دوره های آموزشی زیر نظر اساتیدی متبحر و با تجربه در زمینه آموزش نرم افزار اتوکد برگزار می شود.

معمولا طیف وسیعی از کار های مهم روزمره شما در آشپزخانه انجام می شود، بنابراین همه بخش های آشپزخانه باید زیبا و در عین حال کاربردی باشند. پیش از وجود نرم افزارهای طراحی سه بعدی از قبیل اتوکد ، روند طراحی روندی بسیار ساده ، وقت گیر و با محدودیت های بسیار زیاد بود . نرم افزار اتوکد(Autocad) یکی از قدیمیترین نرم افزارهای ارائه شده توسط کمپانی معروف اتودسک است که به هدف ترسیم نقشههای مهندسی، ساختمانی و صنعتی به دنیا ارائه شد. در قسمت Length می توانید واحد ترسیمی خود را انتخاب کنید.Command Lineوقتی برای اولین بار وارد نرم افزار اتوکد می شویم ، یا مثلا ریست کردن تنظیمات اتوکد را امتحان کرده باشیم و وارد اتوکد شویم ، خط فرمان یا همان Command Bar ما پایین صفحه رها است. یک طرح اولیه بکشید در قسمت بعد آن را اندازه گذاری خواهیم کرد.

در این روش های سنتی طراحان با صرف ساعت ها وقت و با استفاده از ابزار های ساده اولیه مانند انواع کاغذ ، مداد های مختص طراحی و ابزارهای ساده ای از قبیل خط کش T ، گونیا و نقاله به اجرای طرح های خود به صورت دو بعدی می پرداختند . مجموعه ابزار اتوکد الکتریکال، از سه نوع تعریف Cross-Referencing در قطعهی والد پشتیبانی میکند. همچنین کمک میکند با استفاده درست از فرمانها و ابزارهای اتوکد، به یک ترسیمگرماهر و با سرعت دست بالا تبدیل شوید! در راستای آموزش AutoCAD، باید با کاربردهای این برنامه نیز آشنا شوید.

بهدلیل حجم بالاتر نسخهی ISO و نیز برخی مشکلات اموزش اتوکد نصب و… فقط یک علامت مثبت خواهید داشت که به شما امکان می دهد تا به برخی از linework هایی که قبلا ایجاد کرده اید؛ متصل کنید یا linework های جدید را برای شروع مسیریابی تان اضافه کنید. شما می توانید با گزینه های مختلف بازی کنید و از بین آن ها یکی که مناسب ترین برای پروژه شما است را انتخاب کنید. چکیده با توجه به قابیلت های نرم افزار طراحی سه بعدی اتوکد که شامل مواردی از قبیل ترسیم دقیق ، سریع و با کیفیت بالای طرح ها ، نوار ابزار بسیار متنوع و پر کاربرد و قابلیت بالای ترسیم اشکال و حجم های مختلف هندسی این نرم افزار در زمینه های بسیار گسترده و متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد و می توان ادعا کرد طیف کاربران نرم افزار اتوکد بسیار متنوع و متشکل از کارشناسان و متخصصان رشته های مختلف طراحی است .

آموزش اتوکد دوبعدی